27.11.2025ARGO

ARGO ansætter ny direktør

ARGO’s bestyrelse har i dag godkendt ansættelsen af Jeppe Danø som ny direktør for ARGO med start 1. januar 2026. Jeppe er uddannet cand. oecon fra Aarhus Universitet og har mange års erfaring fra både energisektoren og den offentlige sektor, blandt andet fra Energinet, DONG Energy og Københavns Kommune.

Bestyrelsesleder Tomas Breddam (S) siger:
”Vi har ledt efter en direktør, der både kan sikre en robust drift og drive udviklingen i et konkurrenceudsat affalds- og energimarked. Jeppe Danø kommer med stor erfaring fra energi og forsyning, stærk ledelseskraft og en klar forståelse af de krav, der følger med en samfundskritisk opgave. Jeg er meget tilfreds med, at vi nu kan præsentere ham som ny direktør for ARGO.”

Tomas Breddam (S) fortsætter
”Med Jeppe Danø får ARGO en direktør, der kan videreudvikle vores ambitioner om energiudnyttelse, cirkulær økonomi og klimaansvar til konkret handling for ejere, kunder og medarbejdere og samtidig fastholde ARGO som en arbejdsplads med høj faglighed og trivsel.”

De kommende år bliver præget af fortsat teknologisk udvikling, skærpede krav til ressourceudnyttelse og en forventning om, at ARGO både leverer stabil drift og bidrager aktivt til den grønne omstilling. Det kræver løsninger, der er teknisk robuste og bygger på engagerede medarbejdere.

Kommende direktør Jeppe Danø siger:
”Jeg glæder mig meget til at blive en del af ARGO. Selskabet driver kritisk infrastruktur og har et væsentligt samfundsansvar i arbejdet med energiudnyttelse og cirkulær økonomi. Jeg ser frem til tæt samarbejde med medarbejdere, ledelse, bestyrelse, ejerkommuner og samarbejdspartnere om at udvikle ARGO, så vi styrker den daglige drift og understøtter trivsel og udvikling i organisationen.”

Vi ser frem til at byde ham velkommen efter årsskiftet.